siedziba firmy
| ul. Twardowskiego 65
12 300 40 00
dział sprzedaży
| ul. Twardowskiego 65
12 300 40 10
terenowy dział sprzedaży
| ul. Republiki Korczakowskiej 21
12 300 40 19
dział obsługi posprzedażowej
| ul. Twardowskiego 65
12 300 40 50
Napisz wiadomość
Contact person
Renata Sendor
530 782 772
kierownik działu sprzedaży
Contact person
Daniel Mazur
514 047 335
specjalista ds. sprzedaży
Contact person
Monika Iwan
666 604 570
specjalista ds. sprzedaży
Contact person
Kinga Trąbińska
509 501 240
specjalista ds. sprzedaży
Copyright © 2024 - Grupa Deweloperska START
Blog
Wróć
Styl "shabby chic" - czym się charakteryzuje?
16 września 2021

Styl urządzania wnętrz "shabby chic" został zapoczątkowany w Wielkiej Brytanii, a za jego twórczynię uznaję się projektantkę  Rachel Ashwell, która to w latach 80-tych wymyśliła go i zaraziła nim całe rzesze kobiet. Rachel założyła z czasem również pierwszy sklep dedykowany tej stylistyce.

Rozkwit tego trendu nastąpił w latach 90. XX wieku, a szczególnym zainteresowaniem cieszył się na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych (m.in. w Los Angeles czy San Francisco). Dziś shabby chic jest popularny w wielu krajach, także w Polsce.

Tłumacząc dosłownie nazwę stylu na język polski to słowo "shabby" znaczy brudny, wytarty, zaś "chic" to elegancja i szykowność. Zestawienie tych określeń w dosłownym tłumaczeniu brzmi – sfatygowany szyk. Trochę paradoks, trochę oksymoron, kompletne poplątanie z pomieszaniem, ale…tylko na pierwszy rzut oka.  Tylko z pozoru shabby chic wygląda jakby ktoś nieźle zaniedbał wnętrze, w rzeczywistości efekt „zaniedbania” jest skrupulatnie zamierzony. Cały urok tego stylu tkwi właśnie w tym, co stare, lub na stare stylizowane. Jednak trzeba tu bardzo uważać, żeby nie przekroczyć granicy kiczu.

Styl shabby chic często jest utożsamiany ze stylem prowansalskim i faktycznie łatwo o pomyłkę, gdyż oba te style charakteryzują się podobnymi elementami, czyli bielonymi meblami, z oznakami starości czy zniszczenia, mnogością dekoracyjnych ramek, ręcznie robionych ozdób, bibelotów z czasów naszych babć. Różnice między tymi stylami stanowi barwa biała, która w stylu prowansalskim jest jedynie dodatkiem, zaś w shabby chic - głównym kolorem. Dominacja bieli jednak wcale nie wyklucza innych barw jednak są one zamknięte w dość ograniczonej palecie i nie będą stanowiły dominanty.

We wnętrzach w stylu shabby chic spotkamy na pewno pudrowe róże, rozbielone błękity, szarości, żółcie. W dodatkach zaś wypłowiałe brązy czy czernie, stanowiące odrobinę kontrastu w stosunku do przeważającej bieli. Z takimi jasno-pastelowymi barwami świetnie łączą się motywy kwiatowe, których w tych wnętrzach sporo. Całe to paradoksalne połączenie przedmiotów vintage i nowoczesnych, ale odpowiednio postarzonych, barw i motywów dekoracyjnych umiejętnie zmiksowane napełniają wnętrze specyficznym klimatem, pełnym magii, romantyzmu, można poczuć się jak w zupełnie innej epoce.

Jeśli chodzi o meble to albo pożądane tutaj są meble wyciągnięte ze strychu, piwnic i wszelkich zakamarków przeszłości i odnowione albo zupełnie nowe meble, specjalnie „postarzone” i wystylizowane na lekko „sfatygowane”. Dobrze będą się wpisywać we wnętrzu w tym stylu wszelkie komody, kredensy, kufry, oczywiście wykonane z naturalnego drewna malowane w odpowiedni sposób na biało.

Bardzo ważnym elementami wystroju są dodatki takie jak haftowane obrusy, koronkowe serwety, obrazki oprawione w „stare” ramki, drewniane zegary, lustra w fantazyjnych, rzeźbionych ramach, lampy w starodawnych abażurach i oczywiście tapety w romantyczne, kwiatowe motywy. Dopełnienie stanowi porcelana, ręcznie malowana ceramika i wszelkiego rodzaju bibeloty, unikalne, robione ręcznie.

Shabby chic jest stylem, który wprowadzi wyjątkowy i sielski klimat do wnętrza, jednak trzeba pamiętać, że wszystko musi być dokładnie zaplanowane i dopasowane, żeby mimo „niedbałości” było elegancko, gustownie i klimatycznie.

 

Copyright © 2024 - Grupa Deweloperska START