siedziba firmy
| ul. Twardowskiego 65
12 300 40 00
dział sprzedaży
| ul. Twardowskiego 65
12 300 40 10
terenowy dział sprzedaży
| ul. Republiki Korczakowskiej 21
12 300 40 19
dział obsługi posprzedażowej
| ul. Twardowskiego 65
12 300 40 50
Napisz wiadomość
Contact person
Renata Sendor
530 782 772
kierownik działu sprzedaży
Contact person
Daniel Mazur
514 047 335
specjalista ds. sprzedaży
Contact person
Monika Iwan
666 604 570
specjalista ds. sprzedaży
Contact person
Kinga Trąbińska
509 501 240
specjalista ds. sprzedaży
Copyright © 2024 - Grupa Deweloperska START
Blog
Wróć
Przyjemnie jak na…balkonie! Zdradzamy, jak zamienić balkon w idealne miejsce do odpoczynku
12 lipca 2022

Gościu, siądź na mym balkonie i odpocznij sobie… Nie, nie – nie jest to tylko przerobiony cytat z wiersza Jana Kochanowskiego, ale również stan, który sprawi przyjemność każdemu właścicielowi domu lub mieszkania z zadbanym i udekorowanym balkonem. Dobrze urządzony może stać się miejscem, które przeniesie spędzanie czasu w czterech ścianach na zupełnie inny poziom. Nie wierzycie? To nic złego, my - mimo wszystko - przedstawiamy wam wskazówki i porady, dzięki którym aranżacja balkonu będzie prosta i przyjemna.

Od czego zacząć?

Jeśli w naszej głowie pojawi się pomysł, by nadać nowe życie naszemu balkonowi – to niewątpliwie w pierwszej kolejności musimy ogarnąć go ze wszystkich niepotrzebnych rzeczy i posprzątać. Taką decyzję najlepiej podjąć wiosną lub latem, gdzie aura niewątpliwie będzie korzystniejsza.

Następnie warto skupić się na odświeżeniu ścian. W przypadku balkonów znajdujących się w blokach mieszkalnych, można upewnić się u zarządcy lub wspólnoty mieszkaniowej, czy przepisy nie zabraniają nam ingerencji w wygląd zewnętrznej części budynku.

Dobrym pomysłem na aranżację balkonu zarówno w bloku, jak i domu jednorodzinnym jest potraktowanie go jako dodatkowe pomieszczenie. Określ, na uzyskaniu jakiego efektu ci zależy i czego oczekujesz względem tego miejsca.

Plan jest ważny, ponieważ pozwoli nam ograniczyć czas i środki. Lubicie kwiaty i wszechobecną przyrodę? Nic nie stoi na przeszkodzi, by urządzić tu własny, zielony ogródek. A może wolicie minimalistyczne, nowoczesne otoczenie? Można i tak! W tym wypadku z pomocą przyjdą najnormalniejsze w świecie stoliki oraz  krzesła. A jeśli znajdzie się jeszcze miejsce na hamaczek, lampiony oraz wygodne poduszki – to nic tylko się cieszyć!

Bez kwiatów ani rusz

Czasy, gdy na balkonie wisi tylko pranie, a na podłodze zalegają graty, które nie mieszczą się w domu minęły już bezpowrotnie. Kiedy za oknem pojawia się więcej słońca, masz ochotę otwierać coraz szerzej drzwi balkonowe, a nic tak nie poprawia humoru, jak widok pięknych kwiatów i przyjemnego zapachu.

Warto zastanowić się nad wyborem odpowiednich rodzajów kwiatów, by długo kwitły i bujnie rosły. Co niezwykle istotne, nikt nie wymaga od nas bycia specem z zakresu ogrodnictwa. Wiele gatunków kwiatów na balkon wymaga jedynie podlewania, dobrze znosząc nieregularną pielęgnację.

Kolejna kwestia to wielkość balkonu. Wydawać by się mogło, że tylko te spore powierzchniowo, mogą zapewnić nam miejsce do rozmieszczenia wszystkich doniczek. Nic bardziej mylnego. Do uprawy wykorzystać możemy nie tylko balustradę balkonową czy podłogę. Idealnym rozwiązaniem jest zagospodarowanie ściany, zamontowanie specjalnych haczyków na donice, stelaży czy specjalnych „kieszeni”. No i nie można oczywiście zapominać o meblach – mały stolik lub szafeczka aż się prosi o postawienie na sobie pelargonii lub paprotki.

A skoro już jesteśmy przy konkretnych nazwach kwiatów - to czas chyba wspomnieć – o tym, co jest modne w 2022 roku. Tutaj z pomocą przychodzi nam wybór koloru bieżącego roku, czyli Very Peri. To właśnie ten odcień (zimny fiolet z domieszką bieli) cieszy się dużą zainteresowaniem. Popularnym wyborem są m.in. Budleja Dawida oraz Czarnuszka damasceńska, które można kupić w sklepach typu Leroy Merlin czy Allegro za około 25 złotych. Dla chcącego, nic trudnego, dlatego my polecamy również kupno samych nasion, bo w końcu nic nie sprawia takiej satysfakcji – jak obserwowanie kolejnych etapów narodzin naszego „roślinnego pupila”. 

Rozsądnie dobierz meble i oświetlenie

Meble na balkon służą nam głównie w ciepłych miesiącach, jednak nie wszystkie dobrze sprawdzą się w plenerze przez cały rok. Warto postawić na modele, które będą wytrzymałe i nie stracą swego uroku nawet podczas zimowych dni. W naszym klimacie najlepiej spełnią swoje zadanie meble z wodoodpornego tworzywa, choć to nie jest konieczny warunek. Najważniejsze to wybrać przedmioty wysokiej jakości, które będą odporne na zmienne warunki atmosferyczne.

Dodatkowo przed zakupem mebli warto dokładnie zmierzyć metraż balkonu, by wybrać odpowiednie i zaaranżować go w funkcjonalny sposób. Jednym z najpopularniejszych wyborów wśród klientów jest zestaw kawowy – idealny na mały balkon. Składa się on z niedużego stolika i dwóch krzeseł lub foteli.

Balkon jest dla wielu miejscem do przechowywania różnych, mniej potrzebnych przedmiotów. Zatem świetnie sprawdzą się tutaj różnego rodzaju skrzynie ogrodowe, które z powodzeniem można ustawić na zewnątrz. Elementy te są nie tylko funkcjonalne, ale stanowią także ciekawą dekorację na balkonie.

Po pełnym obowiązków dniu czy też w wolne weekendy wielu z nas marzy o wieczornym relaksie na balkonie. Aby był on możliwy, niezbędne jest posiadanie odpowiedniego oświetlenia. Najtańszym i ekologicznym sposobem są lampki solarne. Są one oferowane pod postacią latarni mocowanych w donicach z kwiatami, girland w formie latarenek czy sznurów cotton balls. Jeżeli na naszym balkonie jest dostęp do źródła energii elektryczne, możemy zastosować tam także lampę na prąd.

Copyright © 2024 - Grupa Deweloperska START