Czerń i biel wkroczyły do polskich domów za sprawą designu skandynawskiego, a konkretnie jego fińskiej odmiany, gdzie bazę stanowi biel, a czerń pojawia się w postaci umiejętnie dobranych dodatków. Nowoczesne, minimalistyczne aranżacje, zdecydowana kolorystyka oraz surowe, proste kształty to zestawienie elementów, które dobrze ze sobą współgrają. Jeżeli wnętrze wydaje się zbyt ciężkie należy zmniejszyć liczbę czarnych dodatków lub zneutralizować je drewnem bądź wprowadzeniem trzeciego koloru.
Zmianę stylu na czarno-biały warto rozpocząć od dodatków używając np.:
- czarnych ramek do czarno-białych fotografii
- typograficznych plakatów
- kilku poduszek, pledu, czy czarno-białej pościeli
- czarnych lamp w stylu industrialnym. Należy jednak pamiętać o podstawowej zasadzie, która zakłada maksymalnie dwa dodatkowe kolory oprócz czerni i bieli, a w to wlicza się również zieleń kwiatów doniczkowych.
Kolor biały nadaje pomieszczeniom czystości, lekkości oraz świeżości, a także optycznie powiększa wnętrze. Czerń natomiast absorbuje światło oraz wizualnie przybliża płaszczyzny , a więc odpowiada za optyczne zmniejszenie wnętrza toteż nie zaleca się jej używania w małych pomieszczeniach i na zbyt dużych powierzchniach, może się bowiem okazać, że kolor ten jest zbyt dominujący. Czerń jest elegancka, tajemnicza i pięknie podkreśla kolory będące w jej sąsiedztwie.
Użycie bieli i czerni nadaje wnętrzom elegancji i szyku. Mieszkania z takim rozwiązaniem daje gwarancję, że aranżacja nie przestanie być modna. Utrzymane w tej kolorystyce mieszkanie można ożywić np. za pomocą złotych dodatków, które ocieplają pomieszczenia i zapewniają poczucie luksusu.
Z pozoru zimne i surowe zestawienie bieli i czerni sprawdza się niemal w każdym wnętrzu nadając mu ponadczasowy charakter. Pomieszczenia utrzymane w takiej kolorystyce sprawiają wrażenie ładu i porządku. Dodatkowym atutem jest możliwość łatwej zmiany wystroju. Wystarczy kilka kolorowych poduszek bądź zmiana koloru jednej ze ścian i dotychczasowemu rozwiązaniu nadajemy cieplejszy ton.