Stół, przy którym zasiadają wszyscy domownicy do posiłków stanowi niejako serce każdego domu, kluczowy punkt spotkań. Obecnie wybór mebli jest bardzo szeroki i dość łatwo dopasować coś do swoich oczekiwań i kryteriów. Warto wziąć pod uwagę nie tylko wielkość, ale i kształt i materiał, z którego wykonano, a także układ wnętrza, do którego go chcemy wstawić.
Jeżeli powierzchnia mieszkania jest ograniczona, warto zastanowić się nad stołem rozkładanym, który w razie większej ilości gości, można z powodzeniem poszerzyć. Zastanawiając się nad rozmiarem stołu warto przede wszystkim zwrócić uwagę na to, aby był do niego swobodny dostęp, chodzi o to, żeby zapewnić wygodę użytkowania – odpowiednia odległość od ściany, czy sąsiadującymi sprzętami, żeby z powodzeniem można było odsunąć krzesło, czy dojść z potrawami do stołu. Powierzchnia mieszkania, obszar, który przeznaczamy na ustawienie stołu, a także ilość domowników, korzystających z niego na co dzień powinny determinować wybór rozmiaru. Warto pamiętać również o tym, żeby mebel wykonany był z porządnych materiałów . Meble wykonane z dobrej jakości materiałów nie tylko posłużą na lata, ale stanowią same w sobie element ozdobny wnętrza. Trzeba tylko pamiętać, aby wszystkie elementy wnętrza się ze sobą harmonijnie komponowały, czy to pod kątem koloru, czy faktury.
Jeśli chodzi o materiały, z których wykonany jest blat, mamy do dyspozycji blaty drewniane, laminowane, szklane:
- blat laminowany – płyta MDF lub wiórowa pokryta laminatem o średniej trwałości, lekka, produkowana na masową skalę - jeden z najpopularniejszych wyborów.
- blat szklany – w wersji przezroczystej i matowej, istotę stanowi grube, hartowane szkło, dobrze wpasowujący się w nowoczesne wnętrza, niepraktyczny jeśli chodzi o widoczność najdrobniejszych zabrudzeń.
- blat drewniany – bardzo trwały materiał, solidny i elegancki, ponadczasowy, trwałość uzależniona od rodzaju drewna, wymagający w utrzymaniu.
Głównym dylematem przy wyborze stołu jest też kształt – prostokątny czy okrągły?
Okrągły stół świetnie się sprawdzi w małych mieszkaniach, gdyż optycznie powiększa wnętrze, łatwo zmieścić przy nim więcej gości, a korzystanie z niego jest bardzo komfortowe. Dobrze prezentuje się na środku pomieszczenia, problem pojawia się gdybyśmy chcieli umieścić go przy ścianie czy w jakimś kącie. Dlatego też jest na pewno mniej ustawny od stołu prostokątnego.
Prostokątny stół do jadalni czy salonu to ponadczasowa klasyka, pasuje zarówno do mniejszych mieszkań przez swoją ustawność i świetnie wygląda w przestronnych wnętrzach. Oferuje on mniej miejsc do siedzenia niż stół okrągły, jednak korzystanie z niego jest równie komfortowe. Zdecydowanym plusem jest fakt, że pasuje on do każdej przestrzeni i można go ustawić niemal w każdym miejscu. Ustawność stołu okrągłego jest niestety trochę ograniczona przez jego kształt.
Stając przed wyborem idealnego stołu warto przeanalizować wiele czynników, aby wybrać ten wymarzony, który nie będzie równocześnie sprawiał problemów aranżacyjnych i funkcjonalnych. Wybór stołów na rynku jest ogromny, dlatego wymaga chwili zastanowienia się nad tym, który z tych mebli spełni najlepiej nasze oczekiwania.