ul. Twardowskiego 65
| siedziba firmy
12 300 40 00
os. Na Wzgórzach
| biuro terenowe
12 300 40 18
ul. Twardowskiego 65
| dz. obsługi posprzedażowej
12 300 40 50
Napisz wiadomość
Contact person
Renata Sendor
530 782 772
kierownik działu sprzedaży
Contact person
Monika Iwan
666 604 570
specjalista ds. sprzedaży
Contact person
Daniel Mazur
514 047 335
specjalista ds. sprzedaży
Contact person
Kinga Trąbińska
509 501 240
specjalista ds. sprzedaży
Copyright © 2022 - Grupa Deweloperska START
Blog
Wróć
Kolory w kuchni
6 maja 2021

Nie od dziś wiadomo, że barwy mają ogromny wpływ na człowieka, na jego stany emocjonalne, psychikę. Praktyka leczenia kolorami ma swoje początki wszak już w starożytnych Indiach, Chinach i Egipcie. Chromatoterepia, czyli terapia kolorem, również w dzisiejszych czasach zajmuje ważne miejsce jeśli chodzi o metody leczenia. Korzystają z tej wiedzy architekci wnętrz np. przy dobieraniu koloru ścian w sali przedszkolnej, w biurze, gabinetach medycznych, ale i większość osób, którzy stają przed wyzwaniem urządzenia własnego mieszkania. Bardzo często otaczamy się pewnymi barwami i wybieramy je intuicyjnie, gdyż nasz organizm nam podpowiada czego potrzebuje, w jakiej przestrzeni kolorystycznej się najlepiej czuje. Warto wziąć ten aspekt również pod uwagę, kierując się intuicja na równi z tym co akurat podpowiada moda.

W zależności od tego które z pomieszczeń urządzamy, paleta barw zmienia się, aczkolwiek patrząc na obecne trendy wnętrzarskie, indywidualne upodobania, można śmiało stwierdzić, że wszystkie chwyty są dozwolone jeśli o barwy pomieszczeń chodzi. Ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia i własne preferencje i upodobania.

Dziś zajmiemy się barwami magicznego pomieszczenia w domu, czyli…kuchni.

ENERGIA Z BARW

Największą popularnością w tym sezonie cieszą się energetyzujące kolory typu – żółć, zieleń, turkus, które zdecydowania ożywiają wnętrze i nadają charakteru, jednak jeśli zależy nam na jasnym i przestronnym wnętrzu, trzeba dość mocno uważać, że nie przesadzić z ilością koloru, bo można bardzo łatwo je przytłoczyć. Optymalnie dobrze wygląda pomalowana np. jedna ściana w pomieszczeniu bądź jej fragment w towarzystwie jasnych barw – bieli, beżu, ecru. Jeśli jednak lubimy wyraziste połączenia warto zapoznać się z kołem barw i zdecydować na ciekawe, współgrające ze sobą duety barw typu: kobalt z oranżem, czy butelkowa zieleń z musztardą.

POWRÓT DO NATURY

W tym sezonie dość wyraźnie widoczny jest powrót do natury i jej kolorów i w takim klimacie. Łącząc w kuchni drewno, czy kamień z kolorami ziemi typu beże, brązy, odcienie zieleni uzyskujemy jasne, subtelne i wyciszające wnętrze. Równie dobrze, można zabawić się kolorami i w tym klimacie natury połączyć stonowaną zieleń z szarością, lub ciepłe, odrobine przygaszone żółcie z szarością.

PONADCZASOWA BIEL

Wciąż również bardzo popularne są kuchnie białe, minimalistyczne, gdzie jedynie dostrzegamy akcenty kolorystyczne w postaci sprzętów – kolorowe krzesło, poduszki, front jednej z szafek, bądź szuflad. To ponadczasowy kolor i bardzo bezpieczny jeśli ewentualne przeróbki chodzi.

ODWAŻNA CZERWIEŃ I CZERŃ

Kolor kuchni, oprócz tego, że ma za zadanie rozjaśnić wnętrze, dodać mu energii czy działać terapeutycznie jest też odzwierciedleniem naszego temperamentu, stylu życia i potrzeb. Dlatego też po drugiej stronie wyciszającej bieli i kojącej natury postawimy czerń i czerwień – barwy mocno kontrastowe i odważne. Barwy te jednak zarezerwowane są raczej dla ludzi odważnych i temperamentnych. Wprowadzają nastrój tajemnicy, zmysłowości, pobudzenia. Zaś kuchnia w przewadze barwy czerwonej z jednej strony kojarzy się z ogniskiem domowym, ciepłem, miłością, jednak niestety źle to oddziałuje na ludzi nerwowych, wybuchowych, w stanie nieustannego stresu i napięcia.

FERIA BARW

Oczywiście pomiędzy tymi dwoma biegunami jest masa barw i pomysłów. Decydując się na urządzenie kuchni w dużej dominacji danego koloru musimy sobie właśnie zdawać sprawę z tego, jaki wpływ barwa może mieć na jego mieszkańców. Dla przykładu niebieska kuchnia wnosi spokój, relaks i chłód, pomarańczowa zaś energetyzuje i podnosi motywację do działania, żółta ociepla i nastraja optymistycznie, zielona zaś neutralizuje emocje i napięcia, odpręża. Wybór jest naprawdę ogromny.

PASTELOWE

Warto też zwrócić uwagę na trend pastelowych kuchni. Pastele nadają kuchni świeżości i światła. Popularny jest pudrowy róż, brudny fiolet, czy mięta. Te kolory świetnie komponują się z odcieniami szarości, beżem, czy grafitem. Można łączyć same pastele np. mięta z pudrowym różem, ale także właśnie np. pudrowy róż z szarością, pastelową żółć z grafitem, czy brudny fiolet z odcieniami szarości czy beżu. W przypadku tego drugiego połączenia pomieszczenie zostaje lekko stonowane kolorystycznie i nabiera bardziej spokojnego charakteru. Kuchnia pastelowa podobno dobrze wpływa na poprawę humoru, pobudza zmysły i nadaje pomieszczeniu styl.

Copyright © 2022 - Grupa Deweloperska START