ul. Twardowskiego 65
| siedziba firmy
12 300 40 00
os. Na Wzgórzach
| biuro terenowe
12 300 40 18
ul. Twardowskiego 65
| dz. obsługi posprzedażowej
12 300 40 50
Napisz wiadomość
Contact person
Renata Sendor
530 782 772
kierownik działu sprzedaży
Contact person
Monika Iwan
666 604 570
specjalista ds. sprzedaży
Contact person
Daniel Mazur
514 047 335
specjalista ds. sprzedaży
Contact person
Kinga Trąbińska
509 501 240
specjalista ds. sprzedaży
Copyright © 2022 - Grupa Deweloperska START
Blog
Wróć
Wymagający strych
19 stycznia 2021

Strych to jedna z najbardziej problematycznych przestrzeni pod kątem aranżacyjnym ze względu na skosy, kąty, przeróżne zagięcia i zakamarki, kominy, piony instalacyjne, czy słupy konstrukcyjne. Jednak warto podjąć wyzwanie, bo wychodzą z tego często magiczne rzeczy. Chyba nikt nie zaprzeczy, że klimat poddasza jest niepowtarzalny i urokliwy.

Od razu trzeba zaznaczyć, że aranżacja tej części domu, czy mieszkania nigdy  nie była zadaniem prostym i wymaga odpowiednio przemyślanego doboru mebli, często trzeba zamówić specjalne na wymiar. Generalnie przywykliśmy do regularności, prostych rozwiązań, schematów i ustawnych przestrzeni, dlatego aranżacja tak problematycznego wnętrza może trochę zniechęcać, bądź wydawać się niemożliwa w realizacji, takiej jakbyśmy sobie życzyli. Ale wystarczy pozbyć się schematów i uprzedzeń, odrobine wyjść ze strefy komfortu i otworzyć się na niekonwencjonalność, na kreację, nieszablonowe rozwiązania. Strych to jest taka przestrzeń, gdzie wyobraźnia jeśli chodzi o dobór mebli, czy dodatków ma nieograniczone pole do popisu. Przy odrobinie kreatywności łatwo stworzyć miejsce z klimatem, przytulne, często zupełnie inne stylistycznie niż wystrój pozostałych pięter.

Na strychu można zaaranżować praktycznie każde pomieszczenie – łazienkę, sypialnię, kuchnię, garderobę, biuro, siłownię, biblioteczkę, czy sobie tylko zamarzymy. Oczywiście, montaż wszelkich odpływów (wody, ścieków) jest kwestia już dość mocno skomplikowaną, ale nie niemożliwą. Najczęściej na strychu aranżuje się sypialnię, czy garderobę, częsta opcja jest też gabinet do pracy bądź pracownia np. malarska czy krawiecka.  

Jednak rozpędzając się w swoich pomysłach, trzeba mieć na uwadze też kwestie techniczne i bezpieczeństwo, zatem najpierw najlepiej porozmawiać z fachowcami, czy nie potrzeba wzmocnienia podłogi, jakie obciążenie maksymalne ma podłoga, czy wymaga dodatkowego ocieplenia, czy wysokość pomieszczenia jest komfortowa, czy…choćby jacuzzi na strychu to pomysł. Musimy się liczyć z obciążeniem stropu niższej kondygnacji przez nowe warstwy podłogowe, ściany działowe, meble czy urządzenia. Przy stropie drewnianym, może zajść potrzeba jego wzmocnienia (wymiany części belek, lub wstawienia dodatkowych) lub podparcia. Stropy żelbetowe i ceramiczne są na ogół na tyle wytrzymałe, aby unieść dodatkowe obciążenie, jednak jeszcze raz trzeba podkreślić, że ZAWSZE o wytrzymałości stropu powinien zdecydować konstruktor. Oprócz tego trzeba również wziąć pod uwagę, czy nie trzeba będzie „przedłużyć” instalacji, zwrócić uwagę na dodatkowe ogrzewanie, oraz oświetlenie.

W kwestii okien również nie ma rzeczy niemożliwych. W starszym budownictwie okna na poddaszach montowane były głównie na ścianie frontowej budynku. Jednak obecnie, częściej spotyka się okna ulokowane w dachu i nie stanowi to najmniejszego problemu, a świetnie doświetla pomieszczenia.

Słów kilka jeszcze o meblach. Oprócz fantazji i indywidualnych zamierzeń, warto nie porzucać tutaj racjonalizmu. Przede wszystkim dlatego, żeby strych nie stał się zwyczajną graciarnią, dawniej strych służył głównie właśnie za taki składzik i trzeba uważać, żeby nagle nie zacząć „urządzać” strychu z rzeczy, które przestały nam pasować na innych kondygnacjach, bo to najkrótsza droga do stworzenia graciarni, pozbawionej stylu czy klimatu. A głównie dla tego wyjątkowego klimatu odkurzamy i odświeżamy tę wymagająca powierzchnię.

 

Copyright © 2022 - Grupa Deweloperska START