ul. Twardowskiego 65
| siedziba firmy
12 300 40 00
os. Na Wzgórzach
| biuro terenowe
12 300 40 18
ul. Twardowskiego 65
| dz. obsługi posprzedażowej
12 300 40 50
Napisz wiadomość
Contact person
Renata Sendor
530 782 772
kierownik działu sprzedaży
Contact person
Monika Iwan
666 604 570
specjalista ds. sprzedaży
Contact person
Daniel Mazur
514 047 335
specjalista ds. sprzedaży
Contact person
Kinga Trąbińska
509 501 240
specjalista ds. sprzedaży
Copyright © 2022 - Grupa Deweloperska START
Blog
Wróć
Pomysły na mały metraż
13 sierpnia 2020

Małe mieszkanie jest niby ciekawą przestrzenią jeśli o aranżację chodzi, ale powierzchnia ta jest również dość problematyczna, bo każdy jej metr kwadratowy jest na wagę złota i nie można sobie pozwolić na marnowanie choćby jednego z nich. Przy takim wnętrzu liczy się przede wszystkim pomysł i często niekonwencjonalne rozwiązania pozwalające wydobyć zalety ograniczonego metrażu.

Im większe mieszkanie, tym większe możliwości aranżacyjne, natomiast urządzenie małego mieszkania z jednej strony jest problematyczne, bo na niewielkim obszarze trzeba stworzyć komfortową i funkcjonalną przestrzeń do życia, ale z drugiej stanowią ciekawe wyzwanie dla projektanta, który oprócz funkcjonalności musi nadać wnętrzu również walory estetyczne.

 

Jasne kolory

Odcienie bieli, szarości, beże, pastele optycznie powiększają wnętrze i powodują wrażenie przestronności. Jeśli jednak wydaje to zbyt nudny czy mdły pomysł można zdecydować się na mocniejszą barwę np. jednej ściany. Takie rozwiązanie nie przytłoczy całości i stanie się ciekawym akcentem. Doradza się jednak mimo wszystko na pozostawienie zawsze białego sufitu. Do ożywienia wnętrza można wykorzystać również dodatki w żywych, mocnych kolorach i zrobione z różnych tkanin.

 

Mobilne, składane i wielofunkcyjne meble

Taki rodzaj mebli pomoże uzyskać większa przestrzeń, w każdej chwili można je złożyć czy szybko przesunąć. Dobrym pomysłem są też meble lekkie – z plastiku, szkła, ażurowe.

 

Otwarcie jednego pomieszczenia na inne

To jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań, a wybór najczęściej pada na kuchnię i salon. Tutaj można zostawić pełną otwartość pomieszczeń, bądź wydzielić jakąś umowną granicą w postaci wyspy kuchennej, sofy, regału z książkami. Łączenie pomieszczeń oprócz wymiaru praktyczno-wnętrzarskiego posiada wymiar towarzyski, ułatwiając bliskim na wspólne spędzanie czasu. Trzeba również pamiętać o zasadzie, że im więcej ścian w małym mieszkaniu, tym mniej przestrzeni do wykorzystania i starać się eliminować je do niezbędnego minimum.

 

Antresola

Jeśli mieszkanie dysponuje ponadstandardową wysokością to świetnym rozwiązaniem zarówno praktycznym jak i estetycznym jest aranżacja antresoli, która świetnie sprawdzi się w roli sypialni, biblioteczki czy gabinetu do pracy. Ważne w tym rozwiązaniu jest, by cała konstrukcja była stabilna i wytrzymała, schody prowadzące na górę zajmowały jak najmniej miejsca i zostały odpowiednio zabezpieczone.

 

Schowki, pojemne szafy do sufitu i zabudowy

Nierozerwalnie z poprzednim punktem łączy się pomysł na wykorzystanie powierzchni pod schodami, poprzez zabudowanie jej i zaadaptowanie na schowek, składzik, cokolwiek, co pozwoli zgromadzić rzeczy i usunąć je z widoku, żeby dodatkowo nie zagracały powierzchni. Lepiej również postawić na dużą, pojemną szafę pod sam sufit niż kilka mniejszych, jeśli mieszkanie dysponuje wnęką np. w przedpokoju, bardzo dobrym rozwiązaniem jest zabudowanie jej i zaadaptowanie na dużą szafę. Trzeba tez tu uważać, żeby nie popaść w skrajności i wyważyć proporcje między estetyką, a praktycznością, bo wiadomo, że każdy centymetr mieszkania jest cenny i trzeba go zagospodarować odpowiednio, ale zagracona przestrzeń pomniejszy tylko mieszkanie i wprowadzi chaos, więc trzeba również zadbać o tę „wolną” przestrzeń, która nada mieszkaniu  charakter, styl i przede wszystkim optycznie doda kilka metrów.

 

Meble na wymiar

W przypadku mieszkań o nieregularnych ścianach świetnie sprawdzą się i w 100% wykorzystają powierzchnię meble konstruowane na wymiar i wpasowujące się idealnie kształtem.

 

Triki optyczne

Elementy wystroju, które spowodują wrażenie większej przestrzeni np. trójwymiarowa tapeta, czy lustra. Lustro powieszone naprzeciwko okna odbijając promienie słoneczne nada blasku całemu pomieszczeniu. Lampa podłogowa, której światło skierowane jest w stronę sufitu również „poszerzy” wnętrze, objętości doda oświetlenie każdego kąta mieszkania zróżnicowanymi źródłami światła - oczka LED, dekoracyjne paski ledowe, kinkiety, a także lampy stojące.

 

 

 

Copyright © 2022 - Grupa Deweloperska START