ul. Twardowskiego 65
| siedziba firmy
12 300 40 00
os. Na Wzgórzach
| biuro terenowe
12 300 40 18
ul. Twardowskiego 65
| dz. obsługi posprzedażowej
12 300 40 50
Napisz wiadomość
Contact person
Renata Sendor
530 782 772
kierownik działu sprzedaży
Contact person
Monika Iwan
666 604 570
specjalista ds. sprzedaży
Contact person
Daniel Mazur
514 047 335
specjalista ds. sprzedaży
Contact person
Kinga Trąbińska
509 501 240
specjalista ds. sprzedaży
Copyright © 2022 - Grupa Deweloperska START
Blog
Wróć
Inteligentny dom
15 czerwca 2020

Inteligentny dom (z ang. smart home) jest efektem natężonej ekspansji nauki oraz technologii, odpowiedzią na potrzeby ludzi. Tak naprawdę jest to po prostu zbiór powszechnie używanych urządzeń, połączonych w jeden zintegrowany system w taki sposób by można było nim sterować z jednego przycisku/panelu w pokoju bądź zdalnie za pomocą laptopa, smartfona lub innego przenośnego urządzenia. Jego celem jest sprawienie by domownicy czuli się bezpiecznie i komfortowo.

Wiele osób decydując się na to rozwiązanie technologiczne robi to przez wzgląd na możliwości kontroli zabezpieczeń, czujników i alarmów, które bezpośrednio przekładają się na komfort. Przykładem możliwości systemu jest sterowanie ogrzewaniem, które możemy zaprogramować tak, by działało wyłącznie podczas obecności domowników. Umożliwia on także regulację temperatury w każdym pomieszczeniu oddzielnie. Ale zarządzanie ogrzewaniem to tylko jedno rozwiązanie z szerokiego wachlarza możliwości. W skład instalacji inteligentnego domu wchodzić może również system pogodowy, który składa się m.in. z czujników badających opady w taki sposób, by w przypadku ich wystąpienia w odpowiednim momencie zamknąć okna naszego domu. Powszechnie wykorzystywane zwłaszcza przez firmy i instytucje są systemy kontroli dostępu. Poprzez rozpoznawanie konkretnych osób, umożliwiają one dostęp do określonych części budynków. Kolejną możliwością są systemy alarmowe, dzięki którym jesteśmy w stanie w bardzo krótkim czasie dostrzec niepożądany ruch i odpowiednio zareagować. Systemy monitoringu wizyjnego dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu czujników umożliwiają np. otwieranie szlabanów na podstawie tablic rejestracyjnych aut, bazując na analizie obrazu. Dodatkowo w skład instalacji inteligentnego domu włączyć możemy czujniki dymu, które w prosty sposób mogą ostrzec ludzi o zagrożeniu uruchamiając dodatkowe elementy takie jak np. zraszacze w przypadku wykrycia płomieni. Inne - systemy obecności - działają analogicznie do systemów alarmowych lub mogą np. włączać bądź wyłączać światło w określonych częściach budynku na podstawie wykrytego ruchu.

Atutem inteligentnego domu jest fakt, iż systemy działają bezprzewodowo, a sterowanie jest zdalne i automatyczne z zaprogramowanego panelu, co pozwala zaoszczędzić pieniądze z kosztownego okablowania oraz interfejsów umieszczonych w różnych częściach domu. Zarządzanie instalacjami może odbywać się zarówno z domu, jak i spoza niego, a dostęp do nich wszystkich  jest możliwy z naszego laptopa, smartfona lub innego urządzenia przenośnego.

Posiadanie systemu inteligentnego domu pozwala m.in. obniżyć koszty użytkowania budynku, zwiększyć poczucie bezpieczeństwa oraz komfortu, a w przypadku inwestycji w elastyczny system automatyki, można go dowolnie rozbudowywać i dostosowywać do zmieniających się wymagań oraz sposobu życia. Wprowadzenie do domu instalacji inteligentnych pozwala na poprawę jego energooszczędności - koszty zużycia energii oraz ogólne koszty eksploatacji są zminimalizowane. Podsumowując, warto zaznaczyć, że projektowane urządzenia systemów zintegrowanych powinny być przewidziane już w projekcie domu.

Copyright © 2022 - Grupa Deweloperska START