Publikacje prasowe | P.B. Start - budujemy nowe mieszkania w Krakowie

Publikacje prasowe

Gazeta Wyborcza zaprosiła nas do współudziału w cyklu artykułów dotyczących zakupu własnego mieszkania. 

Zapraszamy też do zapoznania sie z cyklem na krakowskiej stronie Gazety Wyborczej. 

We wrześniu do Banku Gospodarstwa Krajowego złożono 3,7 tys. wniosków w programie Mieszkanie dla Młodych - było to dwukrotnie więcej niż średnia z poprzednich miesięcy. Zdaniem ekspertów, to krótkotrwały efekt niedawnej nowelizacji.

Możliwość zakupu nieruchomości na rynku wtórnym i dodatkowe korzyści dla rodzin wielodzietnych - to najważniejsze zmiany w programie "Mieszkanie dla Młodych" zaproponowane przez Sejm. Po rozpatrzeniu przez Senat, nowe zasady mogą obowiązywać już od 1 sierpnia.

Podejmując decyzję o zakupie wymarzonego mieszkania warto wziąć pod uwagę prawo do gruntu, na którym wybudowany został budynek oraz konsekwencje wynikające z tego faktu. Wyższe obciążenia związane z użytkowaniem wieczystym wpływają na niższą wycenę nieruchomości i powinny być uwzględnione już w cenie sprzedaży. Za niedopilnowanie/ zbagatelizowanie tych kwestii w negocjacjach ze sprzedającym, przyjdzie nam płacić przez długie lata.

W maju 2015 roku kurs franka przekroczył 4 zł. Oznacza to niemal dwukrotny wzrost w stosunku do 2007 r. Kolejna rewaluacja zbiegła się w czasie z zapowiedziami o przewalutowaniu kredytów we frankach. Zadłużeni Polacy traktują je jako ostatnią szansę, ale uwagę na to powinni zwrócić wszyscy. Problem frankowiczów ma bowiem ogromny wpływ na całą gospodarkę, w tym przede wszystkim na rynek mieszkaniowy. Kredyty i nieruchomości to sieć naczyń połączonych – twierdzi Marek Szmolke, prezes Przedsiębiorstwa Budowlanego START.

Specjalne rabaty i eksperckie porady kredytowe – to tylko niektóre z atrakcji dla zwiedzających podczas 110. Krakowskiej Giełdy Domów i Mieszkań, która odbędzie się w dniach 16-17 maja w hali wystawowej Chemobudowa przy ul. Klimeckiego 14 w Krakowie. To także wyjątkowa okazja dla deweloperów na zaprezentowanie swoich inwestycji.

Od ubiegłego roku kupując pierwsze własne "M" można liczyć na środki z rządowego programu "Mieszkanie dla Młodych", który od początku cieszy się dużą popularnością. Tylko do 10 lutego 2015 r. zawarto ponad 15 tys. umów kredytowych, a dofinansowanie wyniosło blisko 349 mln zł. Łącznie, do zakończenia programu w 2018 r. ma być rozdysponowane ponad 3,5 mld zł. Co zrobić, aby skorzystać z tych środków?

Kto kupi nowe mieszkanie zamiast używanego? Chodzi o projekt e-bazanieruchomosci przygotowany w grupie Home Broker, ale działający pod swoją marką. Jego twórcy chcą, aby mali pośrednicy, współpracujący z e-bazą, znaleźli chętnych nawet na ponad tysiąc mieszkań deweloperskich rocznie (w pierwszym roku działalności przynajmniej na kilkaset, czyli po kilka dziennie).

Podejmując decyzję o nabyciu nieruchomości, pod uwagę należy wziąć szereg czynników. Przede wszystkim, obierając kierunek poszukiwań warto wiedzieć o korzystnych zmianach w przepisach, dzięki którym rynek pierwotny może okazać się o wiele bardziej atrakcyjnym tropem.

Według Narodowego Banku Polskiego w II kwartale 2015 r. nastąpiło znaczne złagodzenie warunków udzielania kredytów mieszkaniowych. To, wraz z nowymi zasadami programu „Mieszkanie dla młodych”, pozwoli utrzymać branżę mieszkaniową w dobrej kondycji.

Strony